Scareware

Mianem „”Scareware”” określa się oprogramowanie, które wprowadza użytkownika w stan niepewności oraz zastrasza go. Scareware symuluje przed użytkownikiem zagrożenie, którego jednak w rzeczywistości nie istnieje. Termin „”scareware”” jest połączenie angielskiego czarownika „”to scare””, który oznacza straszyć, trwożyć oraz drugiej sylaby słowa „”software””, czyli oprogramowanie. Przykłady działania Scareware:
• podczas surfowania w Internecie otwiera się okno, które wzorowane jest na programie antywirusowym i sugeruje użytkownikowi poważną infekcję komputera. Żeby usunąć sugerowane przez scareware wirusy, użytkownik powinien pobrać odpowiednie, zazwyczaj odpłatne, oprogramowanie. W tym przypadku celem nastraszenia użytkownika jest nieuczciwe zachęcenie go do kupna określonego produktu.
• W trakcie odwiedzin strony internetowej wyskakuje powiadomienie, że do poprawnego wyświetlania zawartości strony WWW użytkownik powinien zainstalować odpowiednią wtyczkę. Zamiast wtyczki użytkownik instaluje jednak trojana.”

Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *