Scareware

Mianem „”Scareware”” określa się oprogramowanie, które wprowadza użytkownika w stan niepewności oraz zastrasza go. Scareware symuluje przed użytkownikiem zagrożenie, którego jednak w rzeczywistości nie istnieje. Termin „”scareware”” jest połączenie angielskiego czarownika „”to scare””, który oznacza straszyć, trwożyć oraz drugiej sylaby słowa „”software””, czyli oprogramowanie. Przykłady działania Scareware:
• podczas surfowania w Internecie otwiera się okno, które wzorowane jest na programie antywirusowym i sugeruje użytkownikowi poważną infekcję komputera. Żeby usunąć sugerowane przez scareware wirusy, użytkownik powinien pobrać odpowiednie, zazwyczaj odpłatne, oprogramowanie. W tym przypadku celem nastraszenia użytkownika jest nieuczciwe zachęcenie go do kupna określonego produktu.
• W trakcie odwiedzin strony internetowej wyskakuje powiadomienie, że do poprawnego wyświetlania zawartości strony WWW użytkownik powinien zainstalować odpowiednią wtyczkę. Zamiast wtyczki użytkownik instaluje jednak trojana.”

Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *